szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A cég csaknem félmilliárd forintot adott látvány-csapatsportra.

A Mészáros és Mészáros Kft. 2019-ben csaknem 68 százalékkal több bevételt ért el, mint egy évvel ezelőtt – derül ki a cég éves beszámolójából. Az adózott eredmény tavaly 11,85 milliárd forint volt, szemben a 2018-as valamivel több mint 5 milliárddal. És tudjuk is, a profitnak mi lett a sorsa: az "alapító a 2019-es üzleti év adózott eredménye, a szabad eredménytartalék és a 2020-as üzleti terv figyelembevételével 11.8 milliárd forint osztalék kifizetéséről határoz” – olvasható a dokumentumban.

Azt is írják, hogy a működési költségek kisebb arányban növekedtek, mint az összes bevétel, aminek oka, hogy csökkent az eladott áruk beszerzési értéke, kisebb arányban nőtt a személyi jellegű költségek állománya, mint az összes bevétel, továbbá csökkent az egyéb ráfordítások értéke. (Mindez azért érdekes, mert az építőipar egésze tavaly a munkaerő- és az anyagköltségek drágulása miatt szenvedett.)

Ami az egyes üzletágakat érinti, az előző évhez képest az árbevétel üzletágankénti megoszlásában jelentősen nőtt a közmű és a vízépítés- mélyépítés aránya az út- vasútépítés terhére. A következő években hasonló tendenciára számítanak a cégnél. Úgy fogalmaznak, hogy „tovább erősödik a közmű, a vízépítés és mélyépítés, valamint az atomenergia területén a tevékenysége a társaságnak, és megjelent egy új ágazat: a környezetvédelemmel kapcsolatos tevékenység”.

A beszámolóból az is kiderül, hogy az árbevétel 72,7 százalékos növekedése mellett a közvetlen költségek 75 százalékkal nőttek. A bérek növekedése viszont elmaradt az általános piaci trendektől, emelkedést a kifizetett bérpótlékok (pl. túlóra), kiegészítő fizetés (pl. távolléti díj) növekedése, valamint a decemberben kifizetett 13. havi jutalom okozott. A Mészáros és Mészáros Kft.-nél egyébként kevesebben dolgoztak 2019-ben az egy évvel korábbihoz képest.

Érdekesség, hogy a cég 496 millió forintot fizetett látvány-csapatsport támogatásra.

A jövőben további dinamikus árbevétel-növekedéssel számolnak, a Budapest–Belgrád vasútvonal építését is megemlítik: „2021 évtől számítunk a Budapest–Belgrád vasútpálya felújítás megvalósulásával, amelyre jelentős saját és alvállalkozói kapacitással készülünk”. Ezen túl további megrendeléseket szeretnének elnyerni a környezetvédelem és az atomenergia területén. A Társaság 2020-ra 25-30 százalékos árbevétel-növekedéssel számol az előző évhez képest, amelynek több mint 90 százaléka már szerződéssel lefedett.