Az ágazati bértámogatási programban eddig 15 milliárd forintot ítéltek meg

ITM, Innovációs és Technológiai Minisztérium, épület
Budapest, 2020. február 2. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium bejárata az I. kerület, Fő utca 44-50-ben. MTVA/Bizományosi: Róka László *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó szerzője/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.
Vágólapra másolva!
Az ágazati bértámogatási programban, ami a vendéglátásban, a turizmusban, a szolgáltató szektorban tevékenykedőknek nyújt segítséget, eddig 10 ezer munkáltató, csaknem 70 ezer munkavállaló esetében nyújtott be kérelmet és 15 milliárd forintot ítéltek meg támogatásként - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára hétfőn a Facebookra feltöltött videójában.
Vágólapra másolva!

Bodó Sándor szerint a programra azért van szükség, mert a koronavírus-járvány második hullámában a kormánynak már célirányosan kell azokat az ágazatokat segítenie, amelyek komoly hátrányokat szenvednek, hiszen nehéz heteket, hónapokat élnek át. A támogatás lehetőségével a szállásadók, az utazásszervezők, valamint azok a buszos szolgáltatók is élhetnek, akik a turizmus területén tevékenykednek.

Az ágazati bértámogatás igényelhető maximális mértéke a minimálbér másfélszerese, személyenként havi bruttó 241 500 forint.

Kiemelte, a program lényege, hogy a kifizetett bérek 50 százalékát az állam, 50 százalékát pedig a munkaadók állják, akiknek a program időtartama alatt járulékot sem kell fizetniük, így a munkabérköltségek közel kétharmadát az állam biztosítja.

Illusztráció Forrás: MTI/Róka László

Az államtitkár szerint a legtöbb igénylés a fővárosból érkezik, az adatok azt mutatják, hogy a munkaadók átlagosan 101 ezer forintot igényelnek (ez a munkabér 50 százaléka).
Bodó Sándor elmondta, a pályázat részletei a munka.hu oldalon találhatók, a munkaadók a foglalkoztatási főosztályokon tudják leadni a kérelmeiket, amelyhez csatolni kell a dolgozók munkaszerződését is.

Az államtitkár felidézte, hogy a kormány már a vírus magyarországi megjelenésétől kezdve elkötelezett volt a hatékony egészségügyi védekezés és a gazdasági mentőcsomag kialakításában.
A legfontosabb a munkahelyek megőrzése volt, ezért munkahelyvédelmi programot indítottak, amelynek eredményeként több mint 220 ezer munkahelyet tudtak megvédeni.

A járvány első hullámának végén pedig már a munkahelyek teremtése is előtérbe került, ezt szolgálta a 6+3 névvel ellátott munkahelyteremtő program,

amelyben a bérek jelentős részét 6 hónapig az állam biztosítja, 3 hónapig pedig a munkaadóktól kéri ezt. A programnak köszönhetően nyár végére a regisztrált álláskeresők száma újra 300 ezer alá csökkent. A vírus helyzet első és második hullámában bevezetett programok 1,6 millió munkavállaló munkahelyének megőrzésében segítettek - mondta az ITM államtitkára.